Na pierwszy rzut oka wszystkie książki wyglądają tak samo. Warto jednak pamiętać o tym, że wydawcy korzystają z kilku różnych gatunków papieru, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Książki tylko z tekstem
Jeżeli chodzi o książki, które nie zawierają żadnych ilustracji, to w ich przypadku wymagana jest przede wszystkim odpowiednia nieprzezroczystość. Aby tekst nie przebijał na drugą stronę wymagana jest nieprzezroczystość na poziomie 89-90%. Bardzo ważną rolę odgrywa także spulchnienie (tzw. wolumen). Mowa tutaj oczywiście o ilorazie grubości i gramatury. Im większy wolumen, tym oczywiście papier jest grubszy przy identycznej gramaturze. Dzięki dobrze dobranemu wolumenowi książki mogą mieć szerszy grzbiet, dzięki czemu lepiej będą się prezentować. Jeżeli chodzi o samą czytelność, to warto postawić na papier o niższej białości.
Jaki papier do książek z ilustracjami?
Jeżeli w książce mają znajdować się wysokiej jakości ilustracje, to wymagania na tego typu drukach są oczywiście znacznie większe. Wybierając papier należy zwracać uwagę nie tylko na wolumen i nieprzezroczystość, ale również na wiele innych parametrów. Ogromną rolę odgrywa dobra reprodukcja grafiki albo czarno-białych zdjęć. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się papiery powierzchniowo zaklejane, które zdecydowanie mniej absorbują farbę. Warto wspomnieć także i o tym, że zaklejenie znacząco zmniejszy skłonność papieru do pylenia. Wydawcy książek najczęściej wybierają gramaturę 80-120 g/m2 i wolumen 1,5-1,8.