Czy zastanawialiście się kiedyś jakie książki czytali Wasi rodzice albo dziadkowie? Czy znacie nazwiska chociażby niektórych pisarzy sprzed kilkudziesięciu lat? Porozmawiajmy o tym jaka była kiedyś literatura młodzieżowa dla nastolatków.
Książki przygodowe i podróżnicze
Dużą popularnością cieszyła się seria o przygodach Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego. Prawdziwe kryminały, które rozwiązywała grupa nastolatków wraz z właścicielem niezwykłego pojazdu pływającego i jeżdżącego z wielką prędkością. Niektóre książki tej serii były zekranizowane na przykład „Pan Samochodzik i templariusze”. Inna seria trzymająca czytelników w objęciach wielkiej przygody została stworzona przez Alfreda Szklarskiego – chodzi oczywiście o podróże Tomka Wilmowskiego, który przemierzał wszystkie kontynenty. Popularne też były zawsze książki Małgorzaty Musierowicz.
Dawna literatura młodzieżowa na ekranie
Oprócz wspomnianego wyżej Pana Samochodzika w czasach młodości naszych rodziców wiele innych ciekawych książek zostało przeniesionych na ekrany telewizorów i kin. Wymienimy kilka przykładów jak chociażby „Dziewczyna i chłopak” na podstawie książki Hanny Ożogowskiej, albo „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja. Również Adam Bahdaj był autorem dawnego hitu „Podróż za jeden uśmiech”. Czasami szkoda, że literatura młodzieżowa naszych czasów nie nawiązuje do tamtych historii.