Gry memory to jedne z najpopularniejszych zabaw edukacyjnych dostępnych dla dzieci, najczęściej już od 3 roku życia, (choć spotkać można także prostsze gry, dedykowane nawet młodszym maluchom). Wspólna zabawa i mnóstwo korzyści wynikających z tak spędzonego czasu to coś, na czym zależy bodaj większości rodzicom i wychowawcom. Starsze pociechy, posiadające już większe umiejętności współpracy w grupie, także często sięgają po tego typu rozrywkę, zwłaszcza jeśli gry zostały zaprojektowane w interesujący dla nich sposób.
Trening głowy
Najprostsze skojarzenia związane z grami typu memory, dotyczą ćwiczeń pamięci. Są one wskazane nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, (zwłaszcza tych starszych lub posiadających pewne schorzenia), w przypadkach, gdzie większy wysiłek intelektualny i trening pamięci byłyby bardzo pożądane. Słowo “memory” w języku angielskim, oznacza właśnie “pamięć”. Zasady gry wymagają od uczestników dużego skupienia. Fakt ten w sposób pozytywny wpływa na poprawę umiejętności koncentracji, a jak wiadomo, rozwijanie tej kompetencji, przede wszystkim u małych dzieci, jest bardzo istotne. Dodatkowo, gry wspomagają rozwój logicznego myślenia oraz rozwijają równie ważną koordynację wzrokowo-ruchową.
Edukacja niejako przy okazji
Jak chodzi o tematykę samych gier, mamy tutaj bardzo rozległe pole do popisu. Producenci prześcigają się w coraz to bardziej ciekawych dziedzinach. Istnieją gry memory wspierające rozwój już u bardzo małych dzieci, jak np. “Wspomagajki 1,2,3! Pamiętam Pory roku” (dla dzieci od 2 roku życia). Najczęściej jednak gry memory są przeznaczone dla osób w wieku od 3 do 103 lat. Można by tu pokusić się o wyodrębnienie pewnych kategorii.
Gry memory dla dzieci w wieku przedszkolnym
Uwaga dzieci przekierowana jest na poznawania otaczającego świata i proste konotacje dotyczące np. zawodów, zwierząt i ich dzieci itp.
Gry memory dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Tematyka gier może być już trudniejsza, związana z poznawaniem literek i cyferek albo prostych słów w języku angielskim bądź bardziej skomplikowanych zagadnień ogólnych.
Gry memory będące pomocami dydaktycznymi
I w tej kwestii nauka poprzez zabawę bardzo się sprawdza. To wspaniałe narzędzie wspomagające dzieci ze spektrum autyzmu lub dzieci wymagających opieki logopedycznej. Wiele z tych gier jest polecanych również przez rodziców i wychowawców stosujących na co dzień metodę Montessori (np. drewniane, sensoryczne memory).
Gry memory jako świetna rozrywka dla każdego
Gry memory nie tylko uczą. Można się przy nich również świetnie bawić. Wiele z nich posiada mnóstwo artystycznych walorów, jak np. piękne ilustracje lub ciekawa szata graficzna. Istnieją też memory bazujące na autorskich zdjęciach. Niektóre tego rodzaju planszówki zostały docenione w różnych konkursach. Na stronie eduksiegarnia.pl, znajdziemy wiele innych gier typu memory mogą być także wspaniałym pomysłem na prezent.
Celebracja wspólnych chwil
W miarę upływu lat dorośli coraz bardziej doceniają czas w sposób wartościowy spędzony ze swoimi pociechami. Gry memory są na pewno jedną z najbardziej dostępnych propozycji na wspólną zabawę. Miłe chwile w towarzystwie rodziny czy rówieśników na pewno nie odejdą w zapomnienie, zaś wartość wspólnej zabawy, choćby wnuczka z dziadkami, (a do takowej gry memory nadają się doskonale) jest olbrzymia.