Rebus to popularna łamigłówka, która składa się z kolejną ułożonych znaków, rysunków lub haseł. Rozwiązaniem rebusu jest odczytanie zaszyfrowanego hasła. Poziom trudności rebusów jest uzależniony od grupy docelowej. W związku z tym najprostsze rebusy przeznaczone są dla małych dzieci. Aby zrozumiały schemat rozwiązywania łamigłówki, należy ją dokładnie wytłumaczyć na podstawie wybranego przykładu. W związku z tym nawet w przypadku małych dzieci rebusy powinny być jak najprostsze. Pierwszym etapem rozwiązywania łamigłówki powinno być zatem zrozumienie zasady jej rozwiązywania przez dziecko. Dopiero później można przystąpić do zwiększania poziomu trudności. Proces rozwiązywania może być dla dziecka bardzo satysfakcjonujący i wspomagać rozwój poznawczy. Rozwiązaniem rebusu może być czasami tylko jedno słowo, wyrażenie lub pełne zdanie. Niemniej, rozwiązywanie rebusów powinno być źródłem dobrej zabawy dla dziecka, a jednocześnie łatwo przyswajalną formą nauki. Zdobywanie wiedzy poprzez zabawę jest jedną z najlepszych form rozwoju dla dziecka.
Czy dzieci lubią rebusy obrazkowe?
Rebusy obrazkowe skutecznie pomagają zdobywać nowe umiejętności, a także rozwijać wyobraźnię. Sposób tworzenia rebusów pozwala na wdrożenie nowego sposobu myślenia i naukę rozwiązywania problemów. Opanowanie sztuki rozwiązywania rebusów pozwala z dużą łatwością zrozumieć inne rodzaje zagadek, a także sprostać późniejszym wyzwaniom szkolnym. Odpowiednio zaprezentowane rebusy obrazkowe mogą być atrakcyjną formą spędzania czasu dla dzieci zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. W związku z tym wykorzystywane są nie tylko przez rodziców do spędzania wolnego czasu, ale również w formie zajęć przedszkolnych. Za każdym razem należy jednak dopasować rodzaj zagadki do umiejętności i wieku dziecka. Zbyt trudny rebus może skutecznie zniechęcić do podejmowania wysiłku jego rozwiązywania. W związku z tym lepiej zacząć od prostych zagadek, w razie potrzeby adekwatnie zwiększać poziom trudności. Czy dzieci lubią rebusy obrazkowe? Odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od formy łamigłówki i graficznego opracowania czy poziomu trudności, ale także indywidualnych zainteresowań dziecka.
Jakie korzyści niesie rozwiązywanie rebusów obrazkowych?
Rebusy obrazkowe rozwijają funkcje poznawcze, jak i wiele innych obszarów funkcjonowania dziecka. Wpływają na wyobraźnię. Trenują pamięć, uwagę oraz spostrzegawczość. W zależności od tematyki rebusu mogą również wprowadzać nowe zagadnienia czy utrwalać dotychczas poznane. Jest to również skuteczny trening logicznego myślenia i wnioskowania. Pozwala również twórczo myśleć i pokonywać trudności. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym łamigłówki są sposobem na naukę pisania czy poznawania różnych zagadnień edukacyjnych. Mogą służyć dobrej zabawie, ale być także elementem terapii logopedycznej. W związku z tym stosowane są nie tylko przez rodziców, ale również specjalistów. Rola rodzica w pracy domowej jest niezwykle istotna. Pełni funkcję wspomagającą, towarzyszy dziecku podczas rozwiązywania zadań. Jest również osobą, która wyjaśnia proces rozwiązywania zadania i udziela ewentualnych porad dotyczących poprawnego działania. Rodzice powinni jednak naprowadzać dziecko zamiast wskazywania gotowych rozwiązań. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek jest nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale również pożądaną metodą budowania bliskiej więzi z dzieckiem. To kolejna zaleta korzystania z rebusów obrazkowych w edukacji dziecka.