Ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym można podzielić na trzy rodzaje: oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne. Skupmy się jednak na ćwiczeniach usprawniających oddychanie. Jeżeli logopeda stwierdzi, że najlepszym typem ćwiczeń są ćwiczenia oddechowe, rodzice mogą wykonywać je w zaciszu własnego domu na przeróżne sposobu.
Jedną z częściej stosowanych form terapii oddechowej jest nabieranie powietrza przez nos i gwałtowne wydmuchiwanie go przez usta. Wydech powinien być na tyle silny i dynamiczny, aby kartka umieszczona przed ustami dziecka zaczęła falować. Oczywiście, takie ćwiczenie jest bardzo monotonne i może się szybko znudzić, dlatego logopedzi polecają inne ćwiczenie, które będzie dla dziecka zabawą. Dmuchanie mydlanych baniek to świetny sposób na zaangażowanie dziecka w terapię logopedyczną. Równie ciekawym zajęciem jest przedmuchiwanie papierowych statków. Wystarczy miska z wodą, kawałek kartki i mała zachęta rodzica, aby dziecko ochoczo przepychało stateczki za pomocą dmuchania w określonych kierunkach. Innym pomysłem jest podarowanie maluchowi wiatraczka wprawianego w ruch siłą płuc.
Oczywiście, to logopeda powinien dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Wszystko zależy od wieku dziecka, stopnia zaawansowania wady rozwojowej oraz indywidualnych możliwości. Ćwiczenia logopedyczne dostępne na eduksiegarnia.pl to zwykle bardzo długi proces, ale dzięki regularnym i solidnym ćwiczeniom można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty i zniwelować wadę wymowy. Im młodsze dziecko, tym większa szansa na jej całkowitą eliminację.