Książki fantasy to sposób na przyjemne i rozwijające spędzanie czasu przez wszystkich miłośników książek. Pozycje książkowe z tego gatunku przyczyniają się do rozwoju wyobraźni u czytelnika, wzbogacają zasób słownictwa i poprawiają umiejętność tworzenia żywych i barwnych obrazów w swojej głowie. Przekazują również ciekawe historie, które pozostają w głowach czytelników na długi czas.
Co wyróżnia książki fantasy wśród innych gatunków literackich?
Literatura fantasy jest jedyna w swoim rodzaju. Stanowi ona popis ludzkiej kreatywności i umiejętności do budowania w umyśle nowych, zaskakujących idei.
Do elementów standardowo spotykanych w każdej pozycji z gatunku fantasy można zaliczyć:
- obecność mocy i sił nadprzyrodzonych, które istnieć mogą tylko na kartkach papieru i w umysłach czytelników (np. magia, czary i zaklęcia, lewitacja, telepatia i wiele innych)
- obecność niespotykanych w rzeczywistym świecie stworzeń, zarówno tych dobrych, jak i złych (np. smoki, duchy, wilkołaki, ogry, wampiry i inne)
- przedmioty (często nazywane artefaktami), których właściciel posiada niezwykłe moce (np. pierścień powodujący niewidzialność osoby, która nosi go na palcu)
- wyimaginowany, nieistniejący świat, w którym rozgrywa się akcja powieści i który często nękany jest jakimś wewnętrznym konfliktem
Książki fantasy na przykładzie „Wiedźmina” i „Harry’ego Pottera”
„Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego jest idealnym przykładem gatunku fantasy. Łączy ona w sobie niemalże wszystkie wspomniane wyżej elementy. Świat przedstawiony zamieszkują baśniowe stworzenia, do których zalicza się nawet główny bohater – Geralt z Rivii. Magia używana jest tam na porządku dziennym, a postacie posiadają wiele nadludzkich zdolności.
Inną, znaną właściwie na całym świecie, książką, jest seria powieści o wspomnianym w tytule podrozdziału młodym czarodzieju. Już sam fakt ciągłego używania magii sygnalizuje, że pozycja zaliczana jest do książek fantasy. Innymi przykładami elementów książki, które potwierdzają jej przynależność do tego gatunku, są choćby stwory w postaci trolli lub smoków, albo nawet sam fakt istnienia czegoś, jak szkoła dla czarodziejów.