Studia są uznawane za jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych okresów w życiu. Są czasem wzmożonej nauki, jednak pozwalają na rozwijanie pasji i zdobycie cennego zawodu. Wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy nauczyciele akademiccy wymagają podręczników – otóż warto wiedzieć, na jakich zasadach opiera się nauka podczas studiów.
Studiowanie a podręczniki
Podręczniki szkolne https://ksiegarnia.pwn.pl/podreczniki są całkiem innymi pozycjami niż podręczniki akademickie, które wykorzystuje się na studiach. Studenci to dorośli ludzie, którzy uczęszczają na ćwiczenia i wykłady (lub nie zawsze), a sami wykładowcy nie podają listy podręczników. Na pierwszy zajęciach może zostać podana książka (jedna lub więcej pozycji), na podstawie której odbędzie się egzamin.
Wykładowcy zazwyczaj podają również literaturę, na której bazie sami przygotowują się do zajęć, a studenci znajdą w niej zagadnienia poszerzające omawianą tematykę. Należy podkreślić, że większość czasu studenci uczą się w domach – podczas zajęć i ćwiczeń brakuje czasu na dokładne omawianie tematów. Uzupełnieniem wiedzy z ćwiczeń są wykłady, jednak wiele tematów wymaganych na egzaminie pojawia się wyłącznie w podręczniku akademickim, który należy zdobyć.
Jeśli nie ma podręcznika to skąd czerpać wiedzę?
Pierwszoroczni niejednokrotnie zastanawiają się, z czego można się uczyć, jeśli wykładowca nie podał żadnego podręcznika. W końcu ta sytuacja tak bardzo różni się od szkoły średniej… Otóż można, a nawet trzeba zdobywać wiedzę bez podręcznika. Jest wiele książek naukowych, z których można czerpać wiedzę i przygotować się do ćwiczeń.
Każdy wykładowca tworzy rozkłady zajęć i podaje literaturę na każde spotkania – zadaniem studentów jest do niej dotrzeć, stworzyć notatki i zapoznać się z tematem. Podczas ćwiczeń można dyskutować, wykonywać zadania, szukać rozwiązań problemów. Częściej po książki i podręczniki sięga się na studiach humanistycznych, gdzie wiedzę zdobywa się na podstawie źródeł i pozycji książkowych – bardzo rzadko poprzez rozwiązywanie zadań.