Harry Potter to postać młodego czarodzieja wykreowana przez J. K. Rowling. Autorka dzięki swojej twórczości jest dziś znana na całym świecie, a sam Harry Potter to postać, która znają starsi i młodsi czytelnicy. Wiele osób dziwi się, z czego wynika popularność książek – jeśli tego nie wiedzą to na pewno nie sięgnęli po żadną z nich.
„Potteromania”
Harry Potter to niepozorny chłopiec, który wkracza w magiczny świat, przeżywając w nim niezapomniane przygody z grupą przyjaciół. Temat wydaje się dość „oklepany”, a jednak jest głównym wątkiem powieści czytanej przez miliony ludzi na całym świecie. Swego czasu popularność książek oraz filmów o czarodzieju była tak duża, że mówiło się o „Potteromanii”. Wielbiciele twórczości J. K. Rowling mają do dyspozycji nie tylko bestsellerowe tytuły, ale również gry komputerowe, gry na konsole, czarodziejskie gadżety czy filmy ekranizujące wszystkie wydane tomy. Mimo wielu lat od premiery, książki dalej są chętnie czytane i zapewne za kilka lat mogą powstać nowe wersje ekranizacji przygód HP. W 2016 roku pojawiła się kontynuacja losów Harrego, której akcja rozgrywa się 19 lat po zakończeniu ostatniego tomu książki – „Harry Potter i przeklęte dziecko” dostępny np. tutaj ma postać książkowej sztuki teatralnej.
Fenomen Harrego Pottera – z czego wynika?
Należy przyznać, że każda książka o Harrym Potterze ma w sobie to coś, co sprawia że nie można oderwać oczu od treści. Akcja toczy się warto i pozwala przenieść się do innego świata, a bohaterowie wzbudzają sympatię i co ważne, czytelnik może się z nimi utożsamiać. Seria książek o Harrym Potterze jest dokładnie przemyślana, dlatego też wzbudza tak duży zachwyt czytelników subtelne nawiązania do każdej części to prawdziwy majstersztyk twórczości Rowling, która w pełni zasłużyła na wszystkie swoje nagrody literackie. Pomimo wielu wątków i licznych bohaterów, wszystkie powieści są pisane prostym, przystępnym językiem trafiającym zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. Autorka wprowadza jednak językowe ciekawostki, jak wile nazw własnych czy łacińskie zaklęcia, które dodatkowo urozmaicają treść.