Nie wszyscy ludzie mogą mówić. Wiele osób cierpi na choroby, które wykluczają tę formę komunikacji. Osoby te muszą szukać innych sposobów na porozumiewanie się z otaczającym je światem. Niestety, ich używanie nie należy do najprostszych. Wymaga sporo dobrych chęci i samozaparcia. Jakie są podstawowe systemy komunikacji alternatywnej?
Znaki manualne
Ten system komunikacji alternatywnej może być stosowany u pacjentów, których funkcje motoryczne nie są ograniczone. Muszą mieć możliwość samodzielnego wykonywania ruchów, które są dość precyzyjne. Przykładem takiego systemu jest język migowy. Polega on na przypisaniu konkretnych znaczeń pojedynczym gestom. Największy problem w jego używaniu polega na tym, że język migowy musi znać też druga osoba. Z tego powodu wiele zdrowych osób również umie posługiwać się językiem migowym.
Elementy graficzne
To bardzo prosty i intuicyjny system komunikacji. Taka komunikacja alternatywna jest bardzo uproszczona, więc mogą ją wykorzystywać osoby z przykurczami. Ich zadaniem jest wskazywanie obrazków na planszach. Nie są one zbyt szczegółowe. To hasła, które trzeba jeszcze właściwie zinterpretować.
Syntezatory
Sporym ułatwieniem korzystania z komunikacji alternatywnej są syntezatory mowy. Ich działanie polega na tym, że pośredniczą w komunikacji pomiędzy osobą chorą, a jej otoczeniem. To najwygodniejsza forma komunikacji, bo większość pracy wykonuje komputer. Problemem jednak jest to, że takie systemy mają dość wysokie ceny. Nie są, więc dostępne dla wszystkich.