Małe dziecko potrafi rozpoznawać głosy, ale niestety nie rozumie słów i minie trochę czasu, aż zacznie samo je wypowiadać. Nie oznacza to jednak tego, że nie warto czytać niemowlęciu. Ma to wiele zalet, a od czegoś trzeba przecież zacząć. Nigdy nie jest za wcześnie na to, aby sięgnąć po książeczki dla niemowląt – https://tantis.pl/ksiazeczki-dla-niemowlat-c5316. Wystarczy dobrać je do wieku i możliwości maluszka, aby mógł czerpać z tego wiele korzyści.
Czy czytanie najmłodszym ma sens? Jakie płyną z tego korzyści?
Wspólne czytanie książeczek dla niemowląt to świetny sposób na zacieśnianie więzi. Ma dobroczynny wpływ na rozwój maluszka, a naukę warto zacząć jak najwcześniej. Może być źródłem wspaniałej zabawy. Wpływa korzystnie na różne obszary życia niemowlaka, usprawnia mózg. Książki wspierają rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. Nie ma lepszego sposobu na powiększenie zasobu słownictwa niż właśnie poprzez czytanie. Podczas codziennej konwersacji nikt nie wypowiada aż tak wielu zróżnicowanych zdań, dlatego zawsze warto mieć pod rękę literaturę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyrobienie nawyku codziennego czytania, wystarczy nawet pół godziny wieczorem, szczególnie przed snem. Może stać się to rytuałem, który wyciszy maluszka, ułatwi mu zasypianie.
Książki dla niemowlaków zostały stworzone w taki sposób, aby wspierać ich prawidłowy rozwój emocjonalny, przedstawiają one historię bohaterów, na podstawie których dziecko może wiele się nauczyć. Dotyczy to między innymi przeżywania rozmaitych emocji i uczuć, których małe dziecko jeszcze nie rozumie. Ponadto czytanie sprzyja nabywaniu umiejętności komunikacyjnych, pomaga lepiej zrozumieć otoczenie. Książeczki dla niemowląt pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Uczą również koncentracji, dziecku coraz łatwiej jest skupić uwagę na wykonywanej czynności. Czytanie wspaniałe poprawia pamięć, pomaga w ukształtowaniu się słuchu językowego. Można liczyć na to, że dziecku będzie łatwiej opanować język zarówno ojczysty, jak i obcy. Warto sięgać po książki już w przypadku najmłodszych dzieci, czyli zaraz po urodzeniu.