Bajki od zawsze stanowiły niezgłębioną skarbnicę zdobywania wiedzy oraz kształtowania wzorców i postaw życiowych.
Te ich modelujące walory zostały wykorzystane przez psychologię do pracy nad problemami wieku dziecięcego.
Bajkoterapia
Jest to metoda stosowana w psychoterapii, terapii pedagogicznej i arteterapii. Jej głównym celem jest pomoc dzieciom zmagającym się z trudnościami w zrozumieniu zjawisk występujących w ich środowisku, a dotyczących istotnych obszarów ich prawidłowego funkcjonowania obecnie i w przyszłości.
To, co stanowi barierę niemożliwą do pokonania w rzeczywistym świecie, przedstawia się dzieciom przez postacie i sytuacje występujące w przestrzeni bajkowej.
Pomaga im to zrozumieć zachowania i okoliczności spotykane w najbliższym otoczeniu, które są przyczyną napięć, niepożądanych emocji oraz niemożności poradzenia sobie z kłopotami.
Bajkoterapia umożliwia im zobaczenie trudnych zdarzeń oczami książkowych bohaterów, zrozumieć mechanizmy je powodujące, ale przede wszystkim pozwala wypracować odpowiednie reakcje. Prowadzi to do łagodzenia objawów stresu, buduje pozytywne nastawienie i motywację do samodzielnego działania.
Poczucie wartości
W bajkoterapii wykorzystywane są elementy literatury humorystycznej oraz forma zabawy, które przynajmniej na chwilę odciągają dziecko od rzeczywistych problemów i pozwalają przez to na odprężenie, a także skłaniają do pozytywnego myślenia.
Jest to również metoda budowania odpowiednich wzorów postępowań, dzięki którym dzieci ustalają pożądany system wartości, potrzebny w przyszłości do kształtowania właściwych postaw i przekonań.